Novosti pri identifikaciji in registraciji prašičev
Zbornica svetuje, Prašičereja, Izobraževanje, Živinoreja, Živinoreja, Živinoreja, Živinoreja |Novosti pri identifikaciji in registraciji prašičev
V aprilu so kmetijska gospodarstva (kmetije) za obrate, ki so bili v začetku aprila registrirani za rejo prašičev in so imeli v letu 2023 ali 2024 premike živali ali druge dogodke, po pošti prejeli obvestilo o novem sistemu in kodo za aktivacijo aplikacije Volos.
Prašiče se lahko redi le v registriranem obratu na kmetiji. Sistem identifikacije in registracije prašičev velja za rejo vseh vrst prašičev, vključno z divjimi prašiči v oborah, ne glede na število živali in ne glede na trajanje reje prašičev. Rejci morajo voditi register prašičev na gospodarstvu v pisni ali elektronski obliki tako da je zagotovljena preglednost informacij. V primeru če se vodi register v elektronski obliki mora biti ob izvajanju uradnega nadzora zagotovljen izpis v ustrezni obliki. Register mora v vsakem trenutku odražati stanje v naravi in rejec mora informacije o dogodkih v register vpisati takoj po izvedenem dogodku.
Izjema
Kmetije, ki redijo do pet prašičev letno za lastno domačo porabo, lahko uveljavljajo izjemo za nekomercialne obrate. Uveljavljanje te izjeme ni obvezno – kdor izpolnjuje pogoje, se lahko odloči, ali bo prašiče redil kot nekomercialno dejavnost (izključno lastna poraba) ali kot komercialno dejavnost (če želi prašiče prodajati). V primeru, da se kmetija opredeli kot prašičerejski obrat, ki redi prašiče za lasno porabo rejec ne sme izvajati razmnoževanja, mora imeti ustrezne prostore za rejo prašičev, ki morajo biti rojeni v Sloveniji in jih rejec premika le v klavnico za storitveni zakol za lastno porabo.
Identifikacija
Rejci morajo poskrbeti, da se prašiče v obratu rojstva čim prej identificira. Živali morajo biti identificirane najkasneje na dan, ko zapustijo obrat. Če ostanejo v obratu po starosti 9 mesecev, jih je treba identificirati preden dopolnijo to starost. Prašiče se identificira skupinsko, s »skupinsko identifikacijsko številko« oziroma SIŠ.
Za vse dodatne informacije glede novega pravilnika i identifikaciji in registraciji prašičev se lahko prašičerejci obrnejo na najbližji Kmetijsko gozdarski zavod ali UVHVVR- Sektor za identifikacijo in registracijo ter informacijske sisteme na številko 01/300 13 66.
Obveznosti izvajalca dejavnosti, ki redi prašiče
Najpomembnejše obveznosti prašičerejcev, so:
- Registracija kmetijskega gospodarstva in obrata (kmetija), na katerem redi prašiče,
- izvedba začetnega popisa živali na kmetiji (po kategorijah in skupinski identifikaciji živali - SIŠ),
- identifikacija in označitev prašičev, ki so se rodili na kmetiji,
- nadomeščanje izgubljenih ušesnih znamk z dvojniki, ki imajo enako SIŠ, kot je bila originalna,
- ob prodaji prašičev (odhodu iz kmetije) izdaja spremnega lista in priglasitev informacije v CRPš ,
- ob spremembah staleža in kategorij (pogin, zakol doma, prevedba med kategorijami idr.) priglasitev informacije v CRPš,
- ob nakupu prašičev (prihodu na kmetijo) priglasitev informacije v CRPš,
- vodenje registra prašičev na kmetiji in hranjenje dokumentacije,
- ob prodaji prašičev v drugo državo podaja najave na OU UVHVVR z namenom izdaje predpisanega spričevala.
Dodatne povezave
Več o novi zakonodaji s področja identifikacije prašiče si lahko preberete na spodnjih povezavah: